NOA
NOA

NOA

Published

Niewykrywalne drony NOA Sentinel przełomem na rynku zbierania danych ze środowiska morskiego i nadzieją na lepsze zrozumienie naszej planety.

NOA Sentinel jest nazwą programu badawczego poświęconego rozwojowi unikalnego w skali świata systemu akwizycji danych podwodnych, którego jednym ze składników są podwodne drony wykorzystujące m.in. przełomowy system napędowy NOA DRIVE oraz innowacyjny system bezprzewodowej komunikacji pod wodą. 

Powszechnie wykorzystywane w pojazdach podwodnych napędy śrubowe uzyskują swoją sprawność dopiero po osiągnięciu przez śrubę stosunkowo wysokich obrotów co jest źródłem hałasu i obciążenia dla otaczającego ekosystemu. Częściowym rozwiązaniem tego problemu jest spowolnienie pracy pędników śrubowych dronu co obniża turbulencje i hałas ale też redukuje generowaną przez system napędowy siłę ciągu co w przypadku podwodnych dronów transportowych LDUUV oraz np. skuterów dla płetwonurków DPV powoduje radykalne obniżenie zwrotności pojazdów obciążonych ładunkiem (sensory, sprzęt, wyposażenie, narzędzia, inne towary). Napęd NOA DRIVE obniża zużycie energii w układzie napędowym pojazdu transportowego, zwiększając radykalnie jego ładowność i zwrotność z ładunkiem przy jednoczesnym obniżeniu hałasu generowanego przez pojazd.
Michał Latacz o projekcie

Michał Latacz o projekcie

Wartość rynku pojazdów bezzałogowych wzrośnie 4.8 mld USD w 2019 roku.

MARKETSANDMARKETS

Tempo wzrostu światowego rynku bezzałogowych pojazdów podwodnych będzie analogiczne do tempa w jakim rósł rynek latających „bezzałogowców” w latach 90 tych. Kilka czynników napędza ten wzrost a mianowicie górnictwo morskie, przemysł „oil&gas” oraz telekomunikacja.

SOPHIC CAPITAL

Oczekuje się, że do roku 2020 globalne wydatki na operacje statków podwodnych wzrosną o 29% w porównaniu do poprzedniego okresu pięciu lat, dając w sumie wynik na poziomie 97,7 mld USD.

DOUGLAS-WESTWOOD

Rozwijany przez firmę system NOA Sentinel służący do automatycznego, bezprzewodowego zbierania danych ze środowiska morskiego i monitorowania - otrzymał dofinansowanie bezpośrednio z programu Horyzont2020 faza2 co jest unikalnym zjawiskiem na polskiej scenie start-upowej i pokazuje doniosłość prac prowadzonych przez polską spółkę. Cytując za Komitetem programu: „Program BONUS wspiera projekty o dużym potencjale i znaczeniu dla morza bałtyckiego aby uzyskać wiedzę, dowody naukowe i rozwiązania innowacyjne, których potrzebują decydenci”. 
Testy NOA Sentinel

Testy NOA Sentinel

W niedalekiej przyszłości NOA zaoferuje najbardziej efektywny kosztowo, autonomiczny, bezprzewodowy podwodny system zbierania dowolnego typu danych z morza, który będzie bardzo atrakcyjny wszędzie tam gdzie zachodzi potrzeba taniego i długookresowego zbierania danych i monitorowania.

Copy as a Plain Text

Share

Attachments

Download All

Sentinel leaflet.jpg

image | 238 KB

Download

SPONSOO

Sports marketing made easy with Sponsoo