BreakBox Lab - projekt TPDT

BreakBox Lab - projekt TPDT

Published

Bezpieczne rozwiązanie problemu lekoopornego gronkowca

Zespół naukowy Projektu TPDT jest coraz bliżej opracowania wolnej od efektów ubocznych biomolekuły, która niszczyć będzie gronkowca złocistego opornego na metycylinę (MRSA). Projekt może być rozwiązaniem na rosnący problem antybiotykooporności bakterii.

Wycieczka do szpitala nigdy nie jest przyjemna, ale z drobnym zabiegiem zwykle nie wiążą się żadne komplikacje. Niestety, nawet przy najprostszym z nich może dojść do zakażenia ran, objawiającego się czarnymi strupami na skórze. A kiedy żaden lek zdaje się nie pomagać, zaczyna się najgorszy koszmar każdego pacjenta szpitala.
Współczesna medycyna zapewnia nam wysoki poziom poczucia bezpieczeństwa. Plagi, które dziesiątkowały ludzkość zdają się odległą przeszłością. Niestety dzień, w którym zapalenie płuc ponownie stanie się zabójczą chorobą może nadejść szybciej, niż myślimy. Według badań rządu Wielkiej Brytanii, do 2050 bakterie lekooporne będą przyczyną większej ilości zgonów niż nowotwory i wypadki drogowe razem wzięte. W samych Stanach Zjednoczonych na walkę z MRSA rocznie wydaje się ponad 30,5 miliarda dolarów.
Zespół projektowy - Natalia Dziedzic, Iga Grudniak, Filip Krawczyk

Zespół projektowy - Natalia Dziedzic, Iga Grudniak, Filip Krawczyk

Celem Projektu TPDT jest rozwiązanie problemu MRSA. Biomolekuła, nad którą pracują naukowcy z Trójmiasta, znajdzie i wyeliminuje bakterie bez skutków ubocznych i szkody dla organizmu. Mimo, że prace są wciąż na etapie laboratoryjnym, projekt spotkał się z zainteresowaniem m.in. w trakcie Venture Day 2015 – w ramach konkursu na konferencji fundusz Black Pearls nagrodził projekt grantem badawczym. Zespół zdobył również uznanie Ministerstwa Zdrowia. Teraz staje w szranki z 30 innymi projektami walczącymi o uznanie inwestorów w trakcie infoShare Startup Contest 2017, największej konferencji innowatorów i przedsiębiorców w Europie Środkowo-Wschodniej.
logotyp_BBL.jpg

Copy as a Plain Text

Share

Attachments

Download All

NataliaDziedzic_OlgaGrudniak_FilipKrawczyk.png

image | 275 KB

Download
FilipKrawczyk_NataliaDziedzic_OlgierdKasprowicz_OlgaGrudniak.jpg

image | 351 KB

Download
logotyp_BBL.jpg

image | 53.2 KB

Download

SKY TRONIC

Systemy sterowania Sky Tronic zwiększą bezpieczeństwo lotów dronów